...o przedmiotach, obrazach, sztuce i socjologii
O autorze
Kategorie: Wszystkie | LINKI | idee | info | naoczne | teksty | tekstybeta
RSS
sobota, 08 marca 2008
Pytanie (na tropach misia)

Znalazłem na stronie vlep[v]net to zdjęcie z Zakopanego:

Czy ktoś może wie kto projektował/ produkował te kosze na śmieci, które dawniej można było spotkać w bardzo wielu miastach Polski ( zwłaszcza tych turystycznych)? Obiekt jest nie tylko niesamowitym przykładem proto-mebli miejskich, ale też dosyć frapującego sposobu myślenia o mieście i jego przestrzeni. 

21:56, krajewskimarek , info
Link Komentarze (10) »
Niewidzialne miasto Poznań

Wieści z Niewidzialnego miasta:

Wspólnie z poznańskim oddziałem Gazety Wyborczej popularyzowaliśmy przez dwa tygodnie ideę projektu

W nocy z 29.02 na 01.03.08 odbył się pokaz zdjęć z naszej bazy zdjęciowej na budynku Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu i wyglądało to mniej więcej tak:

Niewidzialne miasto przenosi się teraz do Łodzi, gdzie w marcu i kwietniu odbędzie się transfer zdjęć z tego miasta i miejskie ujawienie projektu

 

21:45, krajewskimarek , info
Link Komentarze (2) »
niedziela, 13 stycznia 2008
Niewidzialne miasto 2.0

...no może nie 2.0, ale poprawiona wersja strony "Niewidzialnego miasta" jest już dostepna. Nowe rzeczy to:

1. Możliwość (moderowana) dodawania zdjęć

2. Aktywne i widoczne tagi

3. Widoczna informacja o komentarzach do zdjęć.

Zapraszam do wzbogacenia bazy przez dodawanie fotografii

PS. Osoby, które pisały do mnie w grudniu w sprawia współpracy w budowaniu "Niewidzialnego Miasta" proszę o ponowny kontakt, bo miałem awarię komputera i zniknęła mi część korespondencji (krajew0@icpnet.pl).

22:07, krajewskimarek , info
Link Komentarze (4) »
środa, 19 grudnia 2007
NIEWIDZIALNE MIASTO

Zapraszam do oglądania bazy zdjęć projektu NIEWIDZIALNE MIASTO . Celem projektu jest dokumentowanie oddolnych, kreatywnych działań mieszkańców dużych polskich miast. Póki co w bazie znajduje się około tysiąca fotografii z Poznania, w lutym zostanie ujawniona łódzka edycja projektu, w kolejnych miesiącach dokumentacja z Torunia, Trójmiasta i Białegostoku. Zapraszam do oglądania, komentowania, krytycznego przepracowywania.

Jeżeli ktoś byłby zainteresowany organizacją i koordynowaniem grupy dokumentującej przejawy "Niewidzialnego miasta" w innych dużych miastach to proszę o kontakt: m.krajewski@niewidzialnemiasto.pl

 

18:57, krajewskimarek , info
Link Komentarze (11) »
piątek, 23 listopada 2007
Patrząc na starość

Już w przyszłym tygodniu w Poznaniu odbędzie się konferencja:

Szczegółowy program: plik

Zapraszam w imieniu organizatorów.

19:47, krajewskimarek , info
Link Komentarze (2) »
niedziela, 14 października 2007
ST THOMAS
Dopiero dziś dowiedziałem się, że 11 września tego roku zmarł w Oslo jeden z moich ulubionych artystów Thomas Hansen, Norweg grający dziwne country-folkowe kowbojskie ballady. Na myspace można posłuchać jego koncertu i wygłaszanych podczas niego kapitalnych monologów. Kowboje ze Skandynawi , podobnie jak cały nurt „indie folku” i mody na balladowe, rzewne granie to pewnie dobre przykłady delokalizacji i hybrydyzacji kulturowej w której równie ważne, co dźwięki jest styl i sposób bycia (starannie wystudiowana niedbałość, nieuczesanie i zapuszczenie brody), ale jakoś trudno mi wpisać Saint Thomasa w te trendy, bo jest (był) on osobny.

 

19:05, krajewskimarek , info
Link Dodaj komentarz »
środa, 26 września 2007
... a w Warszawie..

1. Awangarda w bloku

2. Passengers 

20:26, krajewskimarek , info
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 06 września 2007
ZJAZD

Już za tydzień rozpoczyna się XIII Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny w Zielonej Górze. Szczególnie polecam sesje związane z socjologią wizualną: Socjologia wizualna w praktyce badawczej (obrady odbywają się w BWA w Zielonej Górze, al.Niepodległości 19) oraz Obrazy w Sieci. Socjologia i antropologia ikonosfery Internetu. Szczegółowy program zjazdu: tutaj

Do zobaczenia

 

12:03, krajewskimarek , info
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 16 sierpnia 2007
Konferencja:Patrząc na starość.Kultura wizualna starości

Instytut Socjologii UAM w Poznaniu oraz Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu zapraszają na interdyscyplinarną konferencję naukową zatytułowaną:

Patrząc na starość.
Kultura wizualna starości
Która odbędzie się w dniach 28-29 listopada 2007 roku w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu

Idea konferencji :
Jednym z najważniejszych procesów zachodzących w europejskich społeczeństwach, w tym również w polskim jest ich starzenie się. Wydłużanie się czasu życia jednostki połączone z ujemnym przyrostem naturalnym sprawiają, iż ludzie starsi stają się rosnącą zarówno liczebnie, jak i pod względem społecznego znaczenia kategorią społeczną. Zmianom tym bardzo rzadko towarzyszy zmiana statusu kulturowego ludzi starszych, w dalszym ciągu stanowią oni kategorię, którą traktuje się jako marginalną, nieistotną, funkcjonującą na obrzeżach życia społecznego. Starzenie się jest traktowane jako proces nieunikniony, ale też powszechnie nieakceptowany społecznie, preferowane jest bowiem to, co nowe, bezprecedensowe, młode.

Marginalna pozycja starości i ludzi starych sprawia, że nie tylko ignorowane są one w przestrzeni politycznej, gospodarczej, kulturowej, ale powoduje również, iż stają się przedmiotem refleksji i badań wyłącznie dla gerontologów, geriatrów i pracowników socjalnych. W konsekwencji ludzie starsi i sama starość stają się widzialni przede wszystkim dla tych spojrzeń w których jawią się one jako problem społeczny, jako ten aspekt życia społecznego, który odstaje od norm ustanawianej przez powszechny kult młodości. Zainteresowanie starzeniem się jest więc w dużej mierze podobne do tego, które rodzi się w zetknięciu z Innym, który jest co prawda wśród nas obecny, ale który jest jednocześnie traktowany jako ktoś egzotyczny, z kim mamy problem, kto nie mieści się w akceptowanym i preferowanym przez nas porządku.

Dlatego też istotne wydało się nam zaproponowanie Państwu udziału w konferencji, której celem byłoby przyjrzenie się starości się okiem nieuprzedzonym, ale jednocześnie zdolnym do usytuowania jej w centralnym punkcie pola naszego widzenia. Interesować nas będzie dodatkowo i przede wszystkim wizualna kultura starości, a więc kultura, która określa nasz sposób postrzegania ludzi starych i starości, a która bardzo często jest przez nas ignorowana, traktowana jako nieatrakcyjna, a tym samym nie godna naszej uwagi. Taka perspektywa patrzenia na starość wydaje się nam być o tyle istotna z dwu powodów. Po pierwsze dlatego, że wizualne aspekty rzeczywistości wydają się być dziś centralne dla naszego doświadczania świata. Po drugie dlatego, że marginalność i społeczna nieakceptacja dla starzenia się we wszystkich wymiarach życia, jest w dużej mierze spowodowana tym, że traktujemy efekty tego procesu jako nieatrakcyjne, brzydkie, odrażające, jako różne od preferowanych i dominujących wzorców estetycznych zorientowanych wokół młodości.

Konferencja Patrząc na starość skoncentrowana więc będzie przede wszystkim na próbie zaprezentowania zarówno kultury wizualnej ludzi starych, starości i starzenia się, jak i sposobów patrzenia na nią, strategii radzenia sobie z nią i jej społecznego zagospodarowywania. Chcielibyśmy dodatkowo potraktować centralną dla naszych rozważań kategorię a więc starość, w sposób maksymalnie szeroki, nie tylko dosłowny, ale też metaforyczny. Oznacza to, iż w polu naszego zainteresowania powinni się znaleźć nie tylko ludzie starsi, ale również procesy starzenia się przedmiotów, mediów, idei, miejsc. Wychodzimy bowiem z założenia, iż nasz stosunek wobec osób starych jest ściśle powiązany z sposobami postrzegania starości w ogóle. Ponieważ planowana przez nas konferencja dotyczy przede wszystkim kultury wizualnej ludzi starości, starzenia się i ludzi starych to zależałoby nam na tym, aby wystąpienia miały postać nie tylko referatu, ale by towarzyszył im również obraz ( zdjęcia, film, prezentacja)

Proponowane zagadnienia wystąpień konferencyjnych
1) Rzeczy ludzi starych i rzeczy dla ludzi starych
2) Miejsca ludzi starych i miejsca dla ludzi starych
3) Starość medialna i starość nie-medialna
4) Fotografia wobec starości - starość wobec fotografii
5) Film wobec starości - starość wobec filmu
6) Miłość, zmysłowość, seksualność ludzi starych.
7) Pokazywanie, maskowanie, opóźnianie, przyspieszanie etc. - konteksty i strategie zarządzania starością
8) Starzenie się przedmiotów, mediów, idei
9) Starość i religia
10) Moda na starość
11) Starość w przestrzeni prywatnej / publicznej
12) Starzenie się ciała
13) Starość i społeczne wykluczenie- przyczyn, przejawy, konsekwencje
14) Starzenie się w kulturze młodości, starość jako zjawisko
15) Ageism- wymiary zjawiska
16) Starość i ekonomia
17) Nowe style życia ludzi starych
18) Starość i aktywność publiczna/ społeczna
19) Starzy ludzie i przestrzeń publiczna. Bariery fizyczne, bariery symboliczne
20) Ludzie starzy w społeczeństwie informacyjnym- adaptacja, formy obecności
21) Starość i zmysłowe doświadczanie rzeczywistości

Warunki uczestnictwa w konferencji
1. Przesłanie poprzez pocztę elektroniczną wypełnionego formularza zgłoszenia do dnia 25 października 2007 na adres patrzac.na.starosc@gmail.com
2. Po zaakceptowaniu propozycji wystąpienia przez organizatorów wpłacenie do dnia 21 listopada 2007 roku opłaty konferencyjnej w wysokości 160 złotych na konto nr 77 1090 1362 0000 0000 3601 7903, przelew tytułując "Konferencja Patrząc na starość, numer subkonta 249.30.861"


Informacje dodatkowe:
1. Formularz rejestracyjny oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie www.psw.amu.edu.pl/konferencja
2. Organizatorzy planują wydanie publikacji pokonferencyjnej w formie książki-zbioru artykułów.
3. Opłata konferencyjna obejmuje dwudniowe wyżywienie (2xobiad + bankiet), materiały konferencyjne oraz współfinansowanie druku publikacji pokonferencyjnej.
4. Organizatorzy nie zapewniają uczestnikom noclegów. Istnieje możliwość pomocy osobom zainteresowanym w znalezieniu miejsca noclegowego w poznańskich domach studenckich lub hotelach.
Kontakt:
patrzac.na.starosc@gmail.com
0-605-821-195 - dr Jerzy Kaczmarek
0-608-070-212 - mgr Łukasz Rogowski
01:23, krajewskimarek , info
Link Komentarze (1) »