...o przedmiotach, obrazach, sztuce i socjologii
Blog > Komentarze do wpisu
NIEWIDZIALNE MIASTO

Zapraszam do oglądania bazy zdjęć projektu NIEWIDZIALNE MIASTO . Celem projektu jest dokumentowanie oddolnych, kreatywnych działań mieszkańców dużych polskich miast. Póki co w bazie znajduje się około tysiąca fotografii z Poznania, w lutym zostanie ujawniona łódzka edycja projektu, w kolejnych miesiącach dokumentacja z Torunia, Trójmiasta i Białegostoku. Zapraszam do oglądania, komentowania, krytycznego przepracowywania.

Jeżeli ktoś byłby zainteresowany organizacją i koordynowaniem grupy dokumentującej przejawy "Niewidzialnego miasta" w innych dużych miastach to proszę o kontakt: m.krajewski@niewidzialnemiasto.pl

 

środa, 19 grudnia 2007, krajewskimarek

Polecane wpisy

  • Pytanie (na tropach misia)

    Znalazłem na stronie vlep[v]net to zdjęcie z Zakopanego: Czy ktoś może wie kto projektował/ produkował te kosze na śmieci, które dawniej można było spotkać w

  • Niewidzialne miasto Poznań

    Wieści z Niewidzialnego miasta: Wspólnie z poznańskim oddziałem Gazety Wyborczej popularyzowaliśmy przez dwa tygodnie ideę projektu W nocy z 29.02 na 01.03

  • Niewidzialne miasto 2.0

    ...no może nie 2.0, ale poprawiona wersja strony "Niewidzialnego miasta" jest już dostepna. Nowe rzeczy to: 1. Możliwość (moderowana) dodawania zd

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: tarkowski, *.aster.pl
2007/12/20 12:04:31
patrzac na nowy serwis przyszedl mi do glowy jan chipchase (janchipchase.com), antropolog pracujacy dla Nokii, ktory ma niesamowity zmysl wylapywania tego rodzaju oddolnych dzialan - choc jego bardziej niz estetyka interesuja innowacje techniczne itp.
-
2007/12/20 20:15:56
Dzięki za adres bloga- bardzo interesujące. Nasz projekt opiera się na działaniach pięcio- sześcio-osobowych zespołów, które przeczesują miasto w poszukiwaniu przejawów Niewidzialnego miasta. Pozdrawiam
-
Gość: jah, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/12/20 20:57:29
Frapujący pomysł. Już złapałem bakcyla... Tylko jedno "ale" wynikające z lektury manifestu i obejrzenia niektórych zdjęć. Jak oddzielić spontaniczną twórczą aktywność od powielanej nawykowo, bezrefleksyjnie typowej dla naszego miejskiego krajobrazu architektonicznej i urbanistycznej prowizorki ... Jaka jest selekcja?
-
Gość: , *.aster.pl
2007/12/20 21:04:01
tez mialem takie odczucie, ze na zdjeciach oddolna tworczosc miesza sie z kiepskim designem (i moze jeszcze czyms - niektore zdjecia pokazuja raczej miejsca / rzeczy porzucone niz oddolna tworczosc, albo tez tworczy jest dopiero akt fotografowania - patrz np. zdjecie ciuchow zwisajacych ze smietnika).efekt moze podobny, ale proces zupelnie inny w kazdym wypadku. moze wiec do serwisu warto dodac jakies "pole namyslu" nad tymi sprawami?
-
krajewskimarek
2007/12/20 21:12:27
Niestety póki co, poza nielicznymi wyjątkami, operujemy na poziomie materialnego dowodu, a nie na poziomie intencji twórcy, a więc taką granicę trudno jest przeprowadzić. Z drugiej strony, prowizorka zawsze ma w sobie silny element kreatywny, bo opiera się na dostrzeżeniu w przedmiocie czegoś innego, niż to, do czego został on stworzony- zamiast stołu skrzynka, zamiast szklanki- słoik, zamiast- oryginału podróbka. Ta prowizorka architektoniczna, o której wspominasz (pomijając ewidentne przykłady fuszerek rzemieślniczych i projektowych), jest właśnie tym, co chcielibyśmy w projekcie pokazać- składaniem świata w całość przy pomocy niepasujących do siebie elementów, niezgodnie z konwencjami, dominującymi wzorcami estetycznymi itd.
-
krajewskimarek
2007/12/20 21:20:59
Odpowiedź dla Gość: , nat-dom3.aster.pl: W tym projekcie nie chcieliśmy pokazywać "ludowej twórczości", ale też pewne gesty, które są twórcze i wymagają wyjścia poza codzienną rutynę- taki charakter ma niewątpliwie wieszanie ubrań na śmietniku ( tak, aby ktoś mógł je sobie zabrać niekoniecznie grzebiąc w śmieciach), zamiast ich wyrzucania. W tym projekcie wiodącym pojęciem nie jest do końca estetyka, ale raczej oddolne tworzenie miasta, a więc nie ma tu rzeczy dobrych lub złych estetycznie, wartych i niewartych fotografowania, ale raczej twórcze, oryginalne w mniejszym lub większym stopniu.
Co masz na myśli mówiąc o "polu do namysłu"?
-
Gość: tarkowski, *.aster.pl
2007/12/21 00:20:43
ten gosc to bylem ja, tylko sie jakos niedobrze podpisalem. chyba poczatkowo niezbyt dobrze zrozumialem, jak poslugujecie sie kategoria 'tworczosci' i zrownalem ja z tworzeniem czegos w rodzaju sztuki, teraz juz wszystko jest jasne.

w ogole przepraszam za chaotyczny komentarz. mowiac o 'polu do namyslu' mialem na mysli jakas przestrzen internetowa, w ktorej moglaby sie toczyc dyskusja wokol tego materialu. zakladam, ze takie dyskusje tocza sie na UAM, gdzie duzo pracujecie nad socjologia wizualna - moze daloby sie je czesciowo przeniesc do sieci?

jeszcze jedna rzecz mi sie skojarzyla - w opisie stawiacie przedstawione przyklady w opozycji do komercyjnie budowanej przestrzeni miejskiej. ale jak przyjrzec sie nackanym na siebie reklamom prezentowanym np. w miastomojeawnim, to choc kazda jest nijaka w "komercyjno-profesjonalny" sposob, to razem tworza jakis dziwaczny, niezaplanowany misz-masz.
-
Gość: jah, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/12/25 21:18:56
Może pewien namysł i reflekcja pojawi się wraz z otagowaniem, kategoryzacją dukumentacji fotograficznej? To stworzyłoby pewne ramy, wyznaczyło kierunki. Ułatwiło orientację odbiorcy.
Pozdrawiam :)
-
2007/12/28 17:42:47
Oficjalna inauguracja projektu w połowie stycznia- wtedy się bardziej otworzy, w okolicach maja planujemy sesję na jego temat. Póki co tyle- proszę o sugestie dotyczące strony lub funkcjonowania bazy. Pozdrawiam
-
Gość: jah, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/12/30 20:40:57
Skrobnę po pierwszym list na mailową skrzynkę, bom nadal zaintrygowany projektem. Póki co, wszystkiego dobrego w Nowym Roku :)
-
2008/01/01 16:40:16
Witam!
Jeżeli można to proszę o przesłanie raz jeszcze o przesyłanie maili dotyczących niewidzialnego miasta wysłanych po 19.12- miałem kłopoty z komputerem i część poczty z ostatnich tygodni mi wyparowała. Pozdrawiam. Marek Krajewski